Van Koza Psikoloji logo

Van Çocuk Psikoloğu -Van Pedagog

Van da pedagog yada çocuk, ergen için psikolog arayanlar… Çocuk ergen danışmanlığı konusunda merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz ve aklınıza takılan sorularınızı bize yazabilirsiniz.

Çocuk ve ergen danışmanlığı zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişim anlarında hizmet alma gereksinimi duyan bireylerle yapılan destek sürecini tanımlar. Bu danışmanlık hizmeti bu yaş aralığını kapsayan bireylerle yüz yüze gerçekleştirilir.

Psikolog bu hizmeti sürdürürken olayın farklı bileşenlerini işin içine katmaya özen gösterir. Danışman aile ile işbirliği yaparak çocuk veya ergenin probleminin altında yatan asıl kaynağı gün yüzüne çıkarmaya çalışır. Ortaya çıkan problem ekseninde aslında bu durumun bireyin bir çığlığının iz düşümü olduğu gerçeğini göz önünde bulundurur terapist.

Çocuk ve ergene sunulan destek kapsamında problemin çözülmesiyle beraber bireyin içsel güç mekanizmalarının güçlendirilmesi amaçlanır. Bunlar bireyin duygusal ve sosyal gelişimiyle beraber dil gelişimi, problem çözme yeteneği ve başa çıkma becerilerinin geliştirilmesidir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan problemlerin en büyük karakteristik özelliği uzun vadede kalıcı etkilerinin olmasıdır. Bu dönemlerde sağlıklı bir zeminde çözüme kavuşturulamayan problemler yetişkinlik evresinde farklı problemlere kapı aralayarak problemin kronikleşmesine neden olabilir. Bu sebepten ötürü bu dönemde meydana gelen problemlerin çözüme kavuşması ve çocuk veya ergenin destek görmesi son derece önemlidir.
NOT: Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tıbbi bir tanı ve tedavi amacı taşımamaktadır. Sitedeki bilgiler ışığında bir ilaç tedavisine başlanması veya sonlandırılması kesinlikle önerilmez. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için mutlaka bir tıp hekimine başvurunuz. Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı sayılabilecek ilan ve reklam yapma amacı taşımamaktadır.

Diğer Makaleler

Madde Kullanımı

Bağımlılık bireyin vücut sağlığını ve ruh dünyasını olumsuz etkilemesine rağmen bir maddeyi kullanmaya devam etmesi olarak tanımlanabilir. Bağımlılığın

Devamı »

Mükemmelliyetçilik Ve Hata

Mükemmeliyetçilik, kendine hata yapma toleransı tanımamaktır.  Mükemmeliyetçilik, kusursuzluğu aramaktır. Mükemmeliyetçilik, olumlu tarafı değil olumsuzu; başarıyı değil başarısızlığı görmektir. 

Devamı »