Van Koza Psikoloji logo

Bireysel Danışmanlık

Van Koza Psikoloji Bireysel Danışmanlık

Yaşam döngümüz içinde hepimiz bazı stres verici olaylar ve zorluklarla karşılaşırız. Hayatımızdaki bu problemler bazen ailemizle bazen duygusal ilişki yaşadığımız partnerimizle bazen yakın arkadaşlarımızla bazen iş ortamımızdaki insanlarla bazen de tamamen bizim dışımızda meydana olaylar silsilesiyle ilgili olabilmektedir.  Yaşamımızın ana merkezinden çıkıp bazen küçük yollara saptığımız, zihnimizin karıştığı, kendimizi yalnız, çaresiz ve amaçsız hissettiğimiz anlarda destek alarak kaotik havadan kurtulabilir ve daha huzurlu, daha mutlu,  içinde bulunduğumuz andan zevk alarak baş etme yeteneğimizi güçlendirme yoluna gidebiliriz.

Bireysel danışmanlık, bireyin duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak olumlu yönde bir gelişim ve değişim yaşamasına kapı aralamaktadır. Bu bakış açısıyla meseleye yaklaştığımızda günümüzdeki yalnız insan profili biz ruh sağlığı uzmanları için hasta değil, problemleri olan ve problemlerine ilişkin çözüm arayışında olan bir bireyi temsil etmektedir. Bu bakış açısı bize başvuran bireyleri hasta değil danışan olarak değerlendiriyoruz.

Psikolojik danışma, normal sohbet süreci gibi değerlendirilip öğüt verme bağlamında değerlendirilmemeli.  Bu ilişki, öncelikle terapistin bilgi birikimi ve deneyimiyle danışanın deneyimlediği sorunları tanımlamasını sağlamak ve sonrasında bireyin içsel güç mekanizmalarını ortaya çıkarmasına kapı aralamaktır. Sonrasında probleme ilişkin bir yol haritası belirlenir ve harekete geçilir. Bireylerin problemine ilişkin kaynaklar bazen çok farlı alanları kapsayabilir. Bunlar zihinsel, duygusal ve davranış eksenli olabilmektedir.  Bu çerçevede deneyimli bir ruh sağlığı uzmanı, bireylerin öznel dünyasını göz önünde bulundurarak terapide farklı yöntem ve teknikler kullanma yoluna gitmektedir. Terapist uygulayacağı teknikleri ve süreçleri yeniden yapılandırarak bireyin kendisiyle barışık,  sağlıklı düşünen ve sağlıklı hisseden, aynı zamanda kendi kararlarını alarak işlevsel bir birey profiline yaklaşmasına kapı aralar.

Bireysel psikolojik danışma süreci  ortalama 45-60 dakika aralığına sahip bir süreci kapsar. Bireyin sahip olduğu problemin boyutu ve yine bireyin içsel motivasyonuna bağlı olarak bu destek 1-3 seanstan 8-12 seansa kadar sürebilmektedir.

HANGİ DURUMLAR BİREYSEL PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETİ ALMANIZI GEREKTİRİR?

 • Kendinizi çoğu zaman umutsuzluk ve mutsuzluk girdabında buluyorsanız.
 • Son zamanlarda sık sık ağlama durumlarına sahipseniz.
 • Başka bireylerle paylaşamayacağınız yaşantılara sahipseniz.
 • İçinde bulunduğunuz yalnızlığı ve can sıkıntısını kimse anlamıyorsa.
 • Günlük yaşam işlevlerinizi yerine getiremeyecek kadar konsantrasyon kaybı yaşıyorsanız.
 • Sürekli olarak yorgunluk belirtilerine sahipseniz.
 • Uzun bir zamanı kapsayan uyku probleminiz baş gösterdiyse.
 • İçinizdeki yaşam enerjiniz bitik ve hiçbir şey yapmak istemiyorsanız.
 • Kendinizle ilgili veya yakın çevrenizdekilerle ilgili zarar verme düşünceleriniz oluşuyorsa.
 • Etrafınızdaki insanlarla sık sık tartışıp problem yaşamaya başladıysanız.
 • Madde kullanımı ve alkol tüketimi arttıysa.
 • Aşırı iştah kaybı-artışı ve kilo kaybı belirginse.
 • Yakınınızdaki bireylerin ”Psikolojik destek görmelisin” veya sizin ”Psikoloğa gitmem gerekiyor mu” gibi söylem ve düşüncelerle karşı karşıya kalıyorsanız.
 • Biranda kötü bir şeylerin olacağına ilişkin inancınız varsa.
 • Sosyal hayattan soyutlanmış ve dışarı çıkmakta güçlük yaşıyorsanız.
 • Hayatınızda boşanma, aldatma, terk edilme gibi ani olumsuz bir durumla yüz yüze kaldıysanız.
NOT: Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tıbbi bir tanı ve tedavi amacı taşımamaktadır. Sitedeki bilgiler ışığında bir ilaç tedavisine başlanması veya sonlandırılması kesinlikle önerilmez. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için mutlaka bir tıp hekimine başvurunuz. Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı sayılabilecek ilan ve reklam yapma amacı taşımamaktadır.

Diğer Makaleler

Aile İçi İletişim ve Çocuk

İletişim; ikili ilişkilerimizden iş ortamına, küçük bir topluluktan büyük kitlelere, tamamen yabancısı olduğumuz gruplardan aynı çatıyı paylaştığımız ailemize kadar

Devamı »

Günlük Yaşamda Kaygı

                Kaygı hayatımızın bir parçasıdır ve bizler korku, gerginlik ve stresle bir anlamda yaşamayı öğreniriz zamanla. Belirli düzeyde

Devamı »