Van Koza Psikoloji logo

Evlilik

Çevremizde, sosyal medyada gördüğümüz veya üçüncü şahıslardan duyduğumuz birçok kötü giden evlilik, bu kötü gidişatın sonucunda medeni olmayan ayrılıkların yaşandığını duymak, görmek, izlemek içimizi cız edebilir. Ama sizi temin ederim ki o evliliklerin hepsi mutlu bir gelecek hayaliyle başladı. Evliliğe, evlilikle beraber gelecek mutluluğa ve eş olmaya böylesine inanan insanların günün birinde birbirlerine karşı nasıl bu kadar acımasız olduklarını görmek garip gelebilir. Birbirine böylesine uzak iki uç arasında yaşanan yanlış şeylerden ve yapılabilecek doğru şeylerden bu yazıda bahsetmek istiyorum.

Elbette her evlilik bir başka evlilikten farklıdır ve tamamen kendine hastır. Fakat hemen her evlilikte olması gereken şeyler ve kaçınılması gereken durumlar vardır. Sağlıklı evlilik sorunsuz, problemsiz evlilik demek değildir. Her evlilikte belli başlı problemler olabilir. Önemli olan karşılaşılan problemleri beraber aşabilmektir. Eşlerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri problemlerin sorumluluğunu üstlenmekten kaçınmaktır. Hep eşini suçlayan karı/kocalar çözümün bir parçası olmaktansa suçlamayı tercih ederler. Ve ortada çözülmemiş problemler halının altına süpürülemeyecek kadar çok hale gelir. Sorumluluk almamak ve suçlayıcı tavır takınmak yetişkin davranışı değildir. Problemleri çözebilmenin yolu ortak bir dil geliştirmekten geçer. Bunu için karşı tarafa sürekli bir şeyler anlatmaya çalışmak yerine dinlemeyi de bilmek ve anlamak gerekiyor.

Evliliğin tamamen mutlu bir süreç olacağı beklentisinde olmak büyük bir yanılgıdır. Beklentilerin gerçeklerden kopuk olmaması gerekir. Eşlerin evliliğe yüklediği anlamların yanlışlığı çoğu zaman hayal kırıklığı, uyumsuzluk, şiddetli tartışmaları beraberinde getirir. Evliliğin karşılıklı emek ve sorumluluk gerektiren bir süreç olduğunu unutulmamalıdır.

Evlilik bir birliktelik ve hayat ortaklığıdır. Ortaklardan birinin daha az emek vermesi günün birinde mutlaka kendini mutsuzluk ve huzursuzluk olarak gösterecektir. Bencil düşünceler ve duygular, evliliğin sadece ben merkezcil olması yeni problemlere gebe olur. Hayatı paylaşmak demek, sadece mutlu anlarda ortada olmak sonrasında ‘ortadan kaybolmak’ demek değildir. Bunun kadar fiziksel, ruhsal, duygusal efor gerektiren anlarda da eşler var olduğunu hissettirmeli ve yükün altına beraber gireceğini göstermelidir.

Problemler kimi zaman dışarıdan yardım almayı gerektirecek düzeye veya düzleme gelebilir. Bunu yaparken çözüm odaklı hareket edilmeli. Evliliği olumsuz dış müdahalelere açmamaya dikkat etmek gerekir.

Evlilik aynı zamanda çok önemli bir öğrenme sürecidir. Aynı çatı altında yaşayan insanların birbirlerine öğreteceği çok şeyler vardır. Bunun için öğrenmeye açık olmalı ve şahsi egodan uzak durulmalıdır. Bu öğrenme süreci günlük hayatla ilgili çok basit bir sorumluluk olabileceği gibi eşlerden birine dair hassasiyet de olabilir. Ve bunu öğrenmek için istekli olduğunu belli etmek gerekir.

Evliliği ayakta tutan önemli sac ayaklarından biri de sağlıklı cinsel hayatın varlığıdır. Yatak odasında mutlu olan çiftler birbirlerine karşı daha saygılı ve fedakar oldukları gibi bunun tersi de geçerlidir. Yani saygı duymak ve fedakarlıkta bulunmak sağlıklı bir cinsel hayat demektir. Eşinin isteklerine ve arzularına saygı göstermek, beden sağlığına ve hijyenine dikkat etmek çok dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Elbette kimi evliliklerde sadece saygılı ve fedakar olmak bunun için yeterli olmayabilir. Cinselliğe dair profesyonel destek almak, doğru kaynaklardan bilgilenmek, eşine kulak vermek de çok önemlidir.

Evlilikte en çok yapılan yanlışlardan biri de çiftlerin her zaman, her ortam ve durumda beraber hareket etmesi zorunluluğunun olduğu yanılgısıdır. Eşlerin kendilerine ayırdıkları zamanları olabilmelidir. Bazen bir hobi, bazen arkadaşlara ayrılan zaman olabileceği gibi sadece yalnız kalmaya ihtiyaç duymak da yadırganmamalıdır. Bunun için karşılıklı saygı gösterilmelidir.
NOT: Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tıbbi bir tanı ve tedavi amacı taşımamaktadır. Sitedeki bilgiler ışığında bir ilaç tedavisine başlanması veya sonlandırılması kesinlikle önerilmez. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için mutlaka bir tıp hekimine başvurunuz. Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı sayılabilecek ilan ve reklam yapma amacı taşımamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Makaleler

Aile İçi İletişim ve Çocuk

İletişim; ikili ilişkilerimizden iş ortamına, küçük bir topluluktan büyük kitlelere, tamamen yabancısı olduğumuz gruplardan aynı çatıyı paylaştığımız ailemize kadar

Devamı »

Günlük Yaşamda Kaygı

                Kaygı hayatımızın bir parçasıdır ve bizler korku, gerginlik ve stresle bir anlamda yaşamayı öğreniriz zamanla. Belirli düzeyde

Devamı »